Paweł Althamer, Tratwa

Kategoria:

Opis

Zbudujmy tratwę, wyruszmy w przygodę – mówi Paweł Althamer, a czas jest idealny, bo wakacyjny. Wielkie budowanie zacznie się 15 lipca i potrwa przez tydzień. Prace wspierać będą także dwaj młodzi artyści Józef Gałązka oraz Natan Kryszk.

W tym czasie na Wyspę Słodową może przyjść każdy, kto chce popracować pod okiem artysty i dołożyć swój kawałek do dzieła. Dla chętnych będą pędzle i farby, ale także narzędzia do pracy w drewnie, z którego tratwa powstanie.

Inspiracją dla projektu jest obraz Tratwa Meduzy Theodore’a de Gericault, który był reakcją na morską katastrofę z 1816 roku. Zginęli wówczas francuscy osadnicy płynący do Senegalu. Fregata Meduza uderzyła o podwodne skały, a w szalupach ratunkowych starczyło miejsca tylko dla najważniejszych gości. Osobom skromniejszego pochodzenia zaproponowano tratwę. Niewielu jednak ocalało. I tu pojawia się kolejny wątek interpretacyjny, który proponuje artysta. Ratunek. Szukamy ratunku, pocieszenia, czegoś co nas ocali od bombardującej detalami codzienności. Ratunkiem może być „tratwa – przygoda” i wspólne tworzenie.

Drugi motyw to bardziej niż kiedykolwiek aktualny, film Charlie Chaplina „Modern Times” sprzed 80 lat. Pokazuje bohatera wyalienowanego w zautomatyzowanym świecie, zmagającego się z otaczającą go technologią, podglądanego, zachęcanego do wydajności, którą dziś nazywamy efektywnością. Althamer mówi o konieczności ucieczki od takiej narracji, o budowie nowego domu – tratwy. Nie chce zgodzić się na świat, gdzie nie ma miejsca na popełnianie błędów, a wszystkich zachęca się wciąż do bycia „najlepszą wersją siebie”.

 

Dołączysz?

Wydarzenie jest bezpłatne, obowiązują zapisy: https://app.evenea.pl/event/871380-3/

 

Paweł Althamer, ur. 1967, mieszka i pracuje w Warszawie, rzeźbiarz, autor działań, instalacji, filmów video. W swojej twórczości wychodząc od doświadczenia konkretnego cielesnego “ja” , zamazuje granicę między tym co jednostkowe i społeczne, między przestrzenią prywatną a publiczną, między reprezentacją a rzeczywistością.
Jego prace pokazywane były m.in. podczas indywidualnych wystaw The Neighbors New Museum, Nowy Jork (2014), Almech Deutsche Guggenheim, Berlin (2011), czy One of Many, Fondazione Nicola Trussardi, Mediolan (2007), jak również zbiorowych w Co widać? Sztuka polska dzisiaj, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2014), Performa 13 Nowy Jork (2013), The Encyclopedic Palace. 55. Biennale w Wenecji, Wenecja (2013).

 

Artyści: Paweł Althamer, Józef Gałązka, Natan Kryszk
Kuratorka: Karolina Koziolek
Budowanie tratwy: 15.07 – 22.07.2021
Miejsce: Teren przy Concordia Design
Wyspa Słodowa 7, Wrocław
Producenci wystawy: Fundacja VOX Artis, Concordia Design