Marta Bogdańska, LOVE THAT DARE NOT SPEAK ITS NAME

Kategoria:

Wystawa pt. LOVE THAT DARE NOT SPEAK ITS NAME („Miłość, która nie śmie wypowiedzieć swego imienia”), to autorski projekt Marty Bogdańskiej, podążający śladami Selmy Lagerlöf, szwedzkiej pisarki i pierwszej kobiety, która otrzymała literacką Nagrodę Nobla w 1909 rok.

Autorka w swoim projekcie rozpatruje queerową spuściznę Selmy przez pryzmat współczesności, analizując czy i dlaczego taka spuścizna jest istotna. Poprzez połączenie kilku elementów – archiwów, zdjęć, filmów, wywiadów / tekstów, rzeźb – projekt rzuca światło na queerowe dziedzictwo Selmy i na jej współczesne znaczenie dla nas.

Istotnym wymiarem była też materialność listów, a także praca z pojęciami domu i przynależności, co zainspirowało Martę Bogdańską do stworzenia szeregu kolaży i obiektów. Artystka zbudowała je za pomocą lokalnych materiałów, a następnie sfotografowała rezultaty jej pracy. Dzięki kontaktowi z lokalną społecznością LGBTQ+ biografia Selmy staje się żywa, łącząc badania archiwalne z twórczością fotograficzną, esejem filmowym, portretami i wywiadami z miejscowymi osobami queer.

Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia Przystani Sztuki i poznania dzieła artystki, który zachęca do refleksji i inspiracji.

Przystań Sztuki (pomiędzy Concordia Design a biurowcem Bałtyk) 13.09-17.10.2022