PRACOWNIA PORTRETOWA KASI KMITY 2022

Kategorie: ,

PRACOWNIA PORTRETOWA KASI KMITY 2022
Krupa Gallery & Concordia Design
Marzec – Maj 2022
Wrocław

Już na wiosnę 2022 roku w budynku Concordia Design Wrocław, w popularnym miejscu spotkań wrocławian, zostanie zaaranżowana tymczasowa, otwarta dla publiczności pracownia wrocławskiej artystki – Kasi Kmity.
W ramach projektu organizowanego przez Krupa Gallery, Kmita będzie pracować nad serią portretów współczesnych wrocławian tworzonych w technice tradycyjnej, papierowej wycinanki.

 

En face. En trois quart. En pied. Portrety małżeńskie, zbiorowe czy autoportrety – wraz ze swą różnorodnością ze względu na ujęcie postaci, okoliczności powstania czy technikę wykonania portret jest jednym z najstarszych typów malarstwa przedstawiającego, z którego na przestrzeni wieków mogliśmy czerpać wiele informacji o naszych przodkach: o tym jak żyli, czym się interesowali a nawet – jakie dręczyły ich choroby. 

Zamówienie portretu u znanego artysty było niegdyś sposobem na pokazanie własnego statusu, przynależności do danej klasy społecznej i metodą na zapewnienie nieśmiertelności. Znamy słynne przedstawienia władców, uczonych i członków elit, jak i bardziej intymne ujęcia portretowe, w których artyści uwieczniali wizerunki osób ze swojego środowiska, innych artystów, przyjaciół i członków rodziny. 

W trakcie pandemii, w 2020 roku wrocławska artystka, Kasia Kmita, rozpoczęła projekt pt. „Pracownia Portretowa”: każdy zainteresowany mógł wysłać artystce swoje zdjęcie, na podstawie którego Kmita, posługując się techniką wycinanki, wykonywała portret, i który następnie publikowała na specjalnie stworzonym profilu na Instagramie. 

Dziś, kiedy pomału znikają pandemiczne obostrzenia, artystka może sięgnąć po metody tradycyjnej pracy na żywo z modelem. Brak wirtualnego dystansu i bariery w postaci szyby ekranu pozwala lepiej przyjrzeć się modelowi, zrozumieć jego charakter i uosobienie.

Pracownia Portretowa Kasi Kmity 2022 to projekt który będzie realizowany z udziałem mieszkańców Wrocławia. 

W przestrzeni budynku Concordia Design Wrocław, na wyspie Słodowej, na okres dwóch miesięcy zostanie zaaranżowana otwarta dla publiczności pracownia portretowa, w której Kasia Kmita będzie wykonywać portrety odwiedzających ją osób. Będą to zarówno postaci znane i zasłużone dla kultury Wrocławia, jak i osoby, które wcześniej zgłoszą się do udziału w projekcie. 

Kasia Kmita portretuje często postaci ze swojego środowiska: artystów, kuratorów, dziennikarzy, ale i przypadkowo spotkane osoby. Tak jak dawni mistrzowie malarstwa, Kmita skupia się nad tym by oddać nie tylko podobieństwo danej osoby, ale i uchwycić jej charakter i społeczny kontekst, w którym się porusza. Przedstawia swoich modeli wraz z towarzyszącymi im atrybutami, z dbałością o uchwycenie szczegółów ich stroju czy sposobu bycia. Tym samym tworzy portret nie tylko danej osoby, ale i czasów, w których żyje, zwyczajów i trendów, za którymi podąża.

Prace powstałe w wyniku projektu Pracownia Portretowa Kasi Kmity 2022 złożą się na zbiorowy portret współczesnych wrocławian, który będzie oddawać charakter miasta i jego mieszkańców a w przyszłości – mamy nadzieję – będzie informacją dla naszych potomnych na temat życia Wrocławia w latach ‘20 XXI wieku.

Projektowi będą towarzyszyć działania edukacyjne: warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz oprowadzania kuratorskie i spotkania z artystką.

 

Więcej informacji o harmonogramie oraz o możliwości udziału w projekcie pojawi się wkrótce na stornie internetowej Krupa Gallery.

https://krupagallery.pl/

 

Organizator: Krupa Gallery

Partner: Concordia Design Wrocław

Miejsce: Concordia Design Wrocław, wyspa Słodowa 7

Kuratorka: Anna Stec

 

KASIA KMITA

Kasia Kmita (ur. 1972) studiowała na  Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W 1996 roku uzyskała dyplom z zakresu malarstwa. 

Kasia Kmita w swojej twórczości posługuje się przede wszystkim skrupulatnie dopracowaną formą tradycyjnej wycinanki. W swoich pracach artystka zawiera spostrzeżenia na temat najnowszych trendów, stylu życia i miejskiej codzienności z jej stosunkowo nowymi, ale już zakorzenionymi w naszej kulturze tradycjami. Uważnie obserwuje przemiany zachodzące w społeczeństwie, analizuje pragnienia i mechanizmy rządzące zachowaniem człowieka. Łącząc w sobie elementy polskiego folkloru z symbolami popkultury, prace Kasi Kmity tworzą barwny portret współczesności. 

Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

http://kasiakmita.com/