“GRANICA” – Wystawa fotograficzna autorstwa Katarzyny Wąsowskiej i Michała Sity

Kategoria:

W grudniu 2021 roku, aktywiści i aktywistki przeprowadzili akcję w przestrzeni miasta Poznania, owijając folią termiczną pomniki postaci ludzkich. Miało to zwrócić uwagę na dramat ludzi, którzy w lasach na granicy spędzali zimę. Nie mając możliwości ubiegania się o ochronę międzynarodową, często ponieśli najwyższą cenę tej systemowej przemocy.

📸 Katarzyna Wąsowska i Michał Sita udokumentowali powyższą akcję, a efekty ich pracy można obejrzeć w Przystani Sztuki.

💬 „Owinięcie w zimową noc w „folię życia” postaci ludzkich z poznańskich pomników – w tym Nierozpoznanych Magdaleny Abakanowicz – miało nam przypomnieć o ludziach zamarzających w polskich lasach na granicy z Białorusią, którym uniemożliwiono ubieganie się o ochronę międzynarodową. Rząd polski, nakazując wywożenie mężczyzn, kobiet i dzieci do puszczy i na bagna, postawił nas – obywateli i obywatelki – w bardzo trudnej moralnie sytuacji: biernych świadków systemowej przemocy. Takie akcje protestu można odczytać jako głośne „nie w moim imieniu” – piszą prof. UAM dra hab. Natalia Bloch i prof. UAM dra hab. Izabella Main – Centrum Badań Migracyjnych UAM.

👉 Zdjęcia: Katarzyna Wąsowska i Michał Sita – Instytut Etnologii i Antropologii UAM.

👉 Komentarze: prof. UAM dra hab. Natalia Bloch i prof. UAM dra hab. Izabella Main – Centrum Badań Migracyjnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, czerwiec 2022