Laboratorium ruchu, pamięci i intymności – warsztaty taneczno-choreograficzne

Kategorie: ,

VOX Artis wraz z artystkami Moniką  Błaszczak i Luisą Mateo Dupleich Rozo zapraszają na trzydniowe warsztaty taneczno-choreograficzne, w których uczestniczki_cy  zostaną wprowadzone_eni do laboratorium twórczego zbudowanego na potrzeby spektaklu „Święto Wiosny: Preludium”.

Artystki podzielą się ćwiczeniami, narzędziami i kontekstami, z którymi pracowały w swoim twórczym procesie. Główną osią poszukiwań artystek jest ciało i jego relacja ze środowiskiem; natura, spektralność i duchy; intymność i relacje.

Warsztaty będą prowadzone po polsku i po angielsku. Wstęp wolny.

Warsztat jest skupiony na ruchu i ciele, ale oprócz tancerzy i  tancerek mile widziani są aktorzy i aktorki, osoby zajmujące się sztukami wizualnymi, architekci i architektki, artyści wszystkich dyscyplin i osoby, które chcą popracować twórczo ze swoim ciałem.

„ Nasza praktyka choreograficzna wywodzi się z szerszych badań nad spektrum intymności i afektów powstających jako wynik bycia w relacji z naszymi kontekstami.”

Luisa Mateo Dupleich Rozo jest boliwijską artystką multidyscyplinarną, badaczką ruchu i ambasadorką kultury. Ukończywszy Escuela de Ballet Cubano-Boliviano w La Paz oraz Trinity Laban Conservatoire w Londynie w 2019 roku, Luisa zaprezentowała wiele performansów, dzieł choreograficznych i dźwiękowych w Londynie, Boliwii i Norwegii, oraz współpracowała z wieloma innymi artystami multidyscyplinarnymi z całego świata. Luisa pracuje z procesami partycypacyjnymi, tworząc abstrakcyjne, sceniczne krajobrazy do projekcji naszej ludzkiej [pod]świadomości, poszukując alternatywnych języków i zbiorowych narracji, aby pozwolić ewoluować naszej nowoczesnej wrażliwości.

Monika Błaszczak jest polsko-łemkowską artystką interdyscyplinarną, badaczką i choreografką. Jako absolwentka Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance w Londynie oraz Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu aktywnie wykorzystuje swoje doświadczenia do konstruowania wolnych od przemocy praktyk choreograficznych, poprzez wspieranie środowisk tanecznych, organizację sympozjów oraz tworzenie przestrzeni do poruszania światów feminstycznych i queerowych. Bada zdolność organizmu do samoleczenia oraz hauntologiczny i widmowy wymiar ruchu. Interesuje się również tym, w jaki sposób choreografia może dostarczać narzędzi dla poruszających się ciał, aby mogły one zadbać o siebie i środowisko, w którym żyją. Prezentowała prace m.in. w Tate Modern, Lilian Baylis Studio w Sadler’s Wells, The Barbican, V&A Museum i innych. Obecnie prowadzi cotygodniowe zajęcia otwarte w Centrum Pendulum w Poznaniu.

Luisa i Monika współpracowały przy tworzeniu wielu pracach choreograficznych i performatywnych. Studiując razem w Londynie, wspierały sektor kulturalny w swoich społecznościach, utrzymując efemeryczne przestrzenie wystawowe i widowiskowe, organizując życie nocne i współpracując z innymi niezależnymi artystami i instytucjami.

Strony internetowe: matrakaz.github.io    www.monikablaszczak.com

Instagram: @matrakaz @maok.pl

Piątek 12.11- 17.00 – 20.00

Sobota 13.11. – 10.00 – 16.00

Niedziela 14.11 – 10.00 – 16.00

zapisy na warsztat: monikablaszczak.art@gmail.com